Nerwica lękowa

nerwica lękowa

Każdy zna uczucie strachu, bo to ono może chronić przed niebezpieczeństwem np. poprzez impuls unikania groźnej sytuacji lub uciekania przed czymś. U niektórych jednak strach staje się przesadny. Wtedy mówi się o zaburzeniach lękowych, które dawniej uznawano za nerwice lękowe. Wraz z depresją należą do najczęstszych chorób psychicznych.

Nerwica lękowa – czym jest?

Nerwica lękowa to dawne określenie zaburzeń lękowych, które są obecnie klasyfikowane jako uogólnione zaburzenie lękowe. Na pierwszy plan wysuwają się nieokreślone (tzw. swobodne) lęki i uczucie napięcia. Obawy mogą dotyczyć różnych sytuacji życiowych lub codziennych. O nerwicy lękowej można mówić, dopiero gdy lęk jest nieodpowiednio silny i nieproporcjonalny do sytuacji. Zaburzenie to występuje częściej u kobiet.

Nerwica lękowa – objawy

Nerwica lękowa może objawiać się wieloma różnymi symptomami. Choroba wpływa nie tylko na doświadczenia psychiczne, ale także na ciało. Chorzy zwykle boją się utraty kontroli. Na przykład interpretują objawy fizyczne jako zbliżający się atak serca albo martwią się utratą przytomności. Są wewnętrznie niespokojni, spięci, nerwowi i często mają problemy ze snem. Ważną cechą jest poczucie zbliżającej się katastrofy.

Objawy nerwicy lękowej nie pojawiają się wszystkie w tym samym czasie w postaci nagłego napadu lęku, ale raczej pojedynczo i rozprzestrzeniają się w ciągu dnia. Zazwyczaj jest to nieproporcjonalny strach, który wpływa na codzienne funkcjonowanie oraz objawy fizyczne takie jak:

  • szybkie bicie serca,
  • drżenie ciała,
  • pocenie,
  • zimne lub spocone dłonie,
  • suchość w ustach,
  • mdłości,
  • uczucie „rosnącej guli” w gardle,
  • napięcie mięśni pleców.

Odczuwane objawy skłaniają chorego do unikania lub odkładania rzeczy takich jak egzamin, podróż, spotkanie biznesowe itp.

Nerwice lękowe – leczenie

Najskuteczniejszą formą leczenia nerwicy lękowej jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. W ten sposób pacjent uczy się rozumieć, które procesy myślowe leżą u podstaw lub nasilają jego lęk. Na tej podstawie można świadomie korygować zachowania i zmienić swoje życie.