Nerwica natręctw
Nerwica natręctw to popularna nazwa zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Chorzy odczuwają silną wewnętrzną potrzebę myślenia lub robienia rzeczy, które sami – przynajmniej na początku objawów – uważają za bezsensowne lub przesadzone. Próba samodzielnej obrony przed tym popędem zwykle kończy się niepowodzeniem, a nawet prowadzi do wzrostu częstotliwości obsesji i natręctw.
Spis treści
Nerwica natręctw – co to jest?
Nerwica natręctw jest jedną z najczęstszych chorób psychicznych w wieku dorosłym. Na jej obraz składają się dwa elementy: obsesje i kompulsje. Myśli obsesyjne wręcz narzucają się osobom dotkniętym chorobą i niemal zawsze są groźne lub niepokojące. Próby ich stłumienia zwykle kończą się niepowodzeniem.
Kompulsywne czynności lub rytuały nie są postrzegane jako przyjemne ani nie służą do wykonywania pożytecznych zadań. Chorzy na przykład obsesyjnie myją ręce w obawie przed zachorowaniem albo sprawdzają, czy okna i drzwi zostały zamknięte w strachu przed włamaniem. Czynności te powtarzane są wielokrotnie, w miarę regularnie i towarzyszy im niepokój, napięcie lub nawet wstręt
Nerwica natręctw – skąd się bierze?
Badania nad rozwojem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych wskazują na dziedziczne, neurofizjologiczne i biochemiczne nieprawidłowości u pacjentów. Chociaż początek choroby można często dobrze zidentyfikować, zdarzenie, które do niej doprowadziło, zwykle nie jest od razu rozpoznawalne.
Działania kompulsywne są zwykle wywoływane przez strach, który ma być zmniejszony lub całkowicie wyeliminowany właśnie przez natręctwa. Trudno też zignorować nawracające obsesje, czyli pomysły, obrazy lub impulsy, które wciąż pojawiają się w umyśle.
Czy nerwicę natręctw można leczyć?
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń nerwicy natręctw należy zgłosić się po pomoc do specjalisty, który przeprowadzi badanie psychologiczne. W przypadku potwierdzenia rozpoznania tej choroby udzieli on szczegółowej porady dotyczącej przebiegu leczenia. Bardzo skuteczna jest psychoterapia, a zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga obiektywnie spojrzeć na całą sytuację oraz pozbyć się natrętnych myśli i zachowań.